Kuchenne triki: smażenie cebuli

Kuchenne triki: smażenie cebuli


Zakup cebuli
Kupując cebulę należy zwrócić uwagę czy jest twarda i czy nie wydziela słodkiego aromatu (ten zapach często przyciąga muchy) lub zapachu zgnilizny. Cebula psuje się od spodu więc najczęściej pleść będzie tam gdzie jej korzonki. Cebula popsuta podczas krojenia nie wydziela ostrego zapachu a jej środek jest brązowy. Na zdjęciu usmażona zwykła żółta cebula.

Krojenie:
Cebulę kroimy na dość cienkie / drobne kawałki - dzięki temu cebula równo się usmaży.

Temperatura:
Rozgrzewam tłuszcz na 5/10 na dużym polu kuchenki indukcyjnej, smażę na 4/10. Uwaga! są to moje ustawienia - na innej kuchence te wartości mogą być zupełnie inne.

Tłuszcz:
Dowolny tłuszcz roślinny przeznaczony do smażenia np. olej (oprócz olei tłoczonych na zimno), oliwa (oprócz extra virgin), frytura, margaryna do smażenia o wysokiej zawartości tłuszczu.

Ad 1. Cebula przesuszona - po zdjęciu suchych na wiór warstw często trzeba też usunąć jeszcze jedną lub dwie warstwy gdyż są one pozbawione wody (ale często nadal zachowują kolor i przez co wyglądają na świeże). Możemy rozpoznać taką łupinę po jej grubości - jest zdecydowanie cieńsza niż inne warstwy tej cebuli. Po wrzuceniu na patelnię, smaży się zdecydowanie szybciej niż inne kawałki cebuli przez co bardzo często się węgli dając gorzki posmak.

Ad 2. Cebula przypalona - cebula smażona w za wysokiej temperaturze. By usmażyć dobrze cebulę olej powinien być rozgrzany ale nie powinien parować (wrzucony kawałek cebuli ma się powoli smażyć). Cebula jest gorzkawa w smaku.

Ad 3. Cebula usmażona na złoto - klasycznie usmażona cebula. Taki efekt uzyskujemy smażąc ją na rozgrzanym ale nie mocno gorącym tłuszczu i mieszając cały czas. 

Ad 4. Cebula smażona z solą - posypując cebulę solą na początku smażenia przyspieszamy odparowanie wody z niej dzięki czemu szybciej się ona smaży. Ma fajny słodko słony smak.

Ad 5. Cebula smażona z cukrem - dodając cukier do cebuli gdy ta się zeszkli* przyśpieszamy jej karmelizowanie. Cebulka jest miękka i słodka.

Ad 6. Cebula smażona i uduszona - gdy cebula się lekko przyrumieni podlewamy wodą i gotujemy do odparowania wody. Cebulka jest bardzo miękka i słodka.

Ad 7. Cebula karmelizowana - cebula długo i powoli smażona cebula na małym ogniu. Pod koniec smażenia (gdy już cebula będzie miała karmelowy kolor) od czasu do czasu podlewana wodą lub białym winem (uwaga! będzie pryskać). Można przyspieszyć proces karmelizowania posypując cebulę cukrem podczas smażenia. Cebula się prawie rozpadła i jest bardzo słodka - stanowi idealną bazę do zupy cebulowej i sosów.

*- szklenie cebuli - etap gdy cebula nie jest jeszcze rumiana ale robi się lekko przeźroczysta i bardziej miękka.


Komentarze

Popularne posty