Przecier ogórkowy do zupy


Przecier ogórkowy do zupy

- przepis od mojej cioci - najlepszy jaki znam - 

Składniki:

Ogórki ok. 1,5 kg
duży pęczek młodego kopru
6 cm cienkiego korzenia chrzanu lub 4 ząbki czosnku
1,5 łyżki soli
Sól na wierzch

Duży 2l słoik i talerzyk (wyparzone, wysuszone, nie wycierane ścierką)
Małe słoiczki z zakrętkami (wyparzone, wysuszone, nie wycierane ścierką; zakrętki najlepiej nowe, wygotowane)

Przygotowanie:

Ogórki umyć dokładnie i namoczyć przez noc w zimnej wodzie. Następnie zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, bez dupek, ogórki wymieszać z solą, odstawić na około godzinę aż ogórki puszczą sok. Posiekać koperek, zetrzeć chrzan lub czosnek skroić w plasterki, dodać do tartych ogórków.
Przełożyć masę do dużego słoika na tyle dużego by ostawić min. 4 cm pustego miejsca od krawędzi, posypać solą wierzch i przykryć talerzykiem. Odstawiamy tak przygotowane na kilka - kilkanaście dni (zależnie od pogody). Ogórki w tym czasie zaczną fermentować tzn. mętnieć, buzować, pienić, unosić. Zaczną pachnieć kiszonką. Gdy proces przestanie być tak gwałtowny i ogórki będą miały mocny zapach kiszonki należy je spróbować. Czystą wyparzoną łyżką, wysuszoną, nie wycieraną ścierką należy odgarnąć wierzchnią warstwę, i nabrać małą ilość tartych ogórków. Po wsadzeniu do ust już nie wolno włożyć łyżki do słoika by nie przenieść bakterii z jamy ustnej do ogórków. Gdy będą odpowiednio kwaśne można je przekładać do małych słoików.
Napełnić słoiki zostawiając 1 cm do krawędzi (przy większych słoikach 2cm) mocno zakręcić. Słoiki należy stawić w zimnym piekarniku tak by się nie stykały ze sobą ani nie dotykały ścian piekarnika. Następnie piec słoiki w 120C przez 15 min, przy czym czas licząc od rozgrzania się piekarnika (większe słoiki 30 min). Po pieczeniu zostawić słoiki w piekarniku na 30 min.
Po tym czasie wyciągnąć słoiki i ustawić na ręczniku do góry dnem i owinąć. Zostawić owinięte na kilka godzin do całkowitego ostudzenia. Słoiki schować w chłodne, ciemne miejsce o stabilnej temperaturze  np. do spiżarki lub piwnicy.

Komentarze

Popularne posty